Edi Iordănescu, în atenţia unui club mare din Arabia Saudită. I se oferă un salariu astronomic Edi Iordănescu, în atenţia unui club mare din Arabia Saudită. I se oferă un salariu astronomic
VIDEO | Corvinul - Csikszereda 1-0, în direct la Prima Sport 1! Pîrvulescu deschide scorul VIDEO | Corvinul - Csikszereda 1-0, în direct la Prima Sport 1! Pîrvulescu deschide scorul
Sancţiune dură primită de Rapid, pentru materialele pirotehnice aruncate de fani pe teren la meciul cu Universitatea Craiova Sancţiune dură primită de Rapid, pentru materialele pirotehnice aruncate de fani pe teren la meciul cu Universitatea Craiova
Finala Ligii Naţionale debutează duminică, între campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea Finala Ligii Naţionale debutează duminică, între campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea
VIDEO | Fază tensionată în Liga 2! Florin Maxim a avut o dispută verbală cu un jucător de la Csikszereda VIDEO | Fază tensionată în Liga 2! Florin Maxim a avut o dispută verbală cu un jucător de la Csikszereda
”Am suferit mult”. Marco Reus îşi încheie aventura la Borussia Dortmund cu o finală de Liga Campionilor ”Am suferit mult”. Marco Reus îşi încheie aventura la Borussia Dortmund cu o finală de Liga Campionilor

VIDEO | Fotbaliştii lui Dinamo, supăraţi după umilinţa cu Rapid: ”Vedem la sfârşitul campionatului unde suntem”

Superlig Publicat pe 2 sep 2023

Echipa Rapid Bucureşti a învins vineri, pe teren propriu, scor 4-0, fornaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci din etapa a opta a Superligii. Albion Rrahmani a reuşit o nouă dublă pentru giuleşteni.

Neluţ Roşu, jucătorul echipei Dinamo Bucureşti, crede că Dinamo, învinsă vineri seara de către Rapid, scor 0-4, va renaşte şi va lupta orice s-ar întâmpla.

”O înfrângere ruşinoasă. Nu am fost umiliţi şi nu o să fim niciodată umiliţi! Vine această pauză care ne prinde bine. O să analizăm ce nu ne-a ieşit în această seara. De fapt, nimic nu ne-a ieşit, am fost puţini fricoşi, nu ne-am regăsit.

Nu a fost vorba de galeria Rapidului, e o plăcere să joci pe un asemenea stadion, cu o asemenea atmosferă. Fanii noştri au plecat.

A fost decizia lor, din ce am înţeles nu au fost lăsaţi să intre cu coregrafia pe stadion. Ne-au lipsit, normal. Le cerem scuze pentru înfrângerea din această seară. Avem multe de învăţat din acest meci. Dinamo merge înainte, ne batem orice ar fi şi vedem la sfârşitul campionatului unde suntem”, a declarat Neluţ Roşu.

Rapid a învins Dinamo cu 4-0. Rrahmani, la doua dublă consecutivă

Derby-ul Rapid – Dinamo se joacă din nou în Superligă, iar problemele nu au lipsit înaintea fluierului de start. A fost mai întâi bătaia dintre fanii rapidişti, pe care au încercat să o aplaneze câţiva jucători giuleşteni, cu Săpunaru în rol de mediator. A venit apoi şi momentul în care galeria dinamovistă a părăsit stadionul cu câteva minute înainte de începutul meciului, pentru că jandarmeria nu le-a permis să afişeze o coregrafie pregătită special pentru acest derby.

Pe teren, a fost un meci jucat cu îndârjire, prima repriză fiind dominată clar de gazde, care au şi înscris în minutul 35, dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Amzăr la Funsho Bamgboye. A transformat Albion Rrahmani, care a deschis scorul.

Rapid şi-a majorat avantajul în repriza secundă, prin Răzvan Oaidă, în minutul 56, şi Claudiu Petrila, în minutul 61, iar Rrahmani a închis tabela în minutul 83, reuşind a doua dublă în două meciuri pentru Rapid. Echipa lui Cristiano Bergodi a obţinut o victorie clară şi au ajuns la trei succese consecutive, aflându-se pe locul secund în clasament, cu 14 puncte. Dinamo e pe locul 10, cu 8 puncte