A picat varianta Louis Munteanu! Cine este atacantul din Superliga pe care îl vrea Gigi Becali A picat varianta Louis Munteanu! Cine este atacantul din Superliga pe care îl vrea Gigi Becali
Rrahmani putea fi golgheterul Superligii, dar Lobonţ l-a schimbat. Explicaţie uluitoare. ”Trebuie să-şi canalizeze energia la ce trebuie să facă” Rrahmani putea fi golgheterul Superligii, dar Lobonţ l-a schimbat. Explicaţie uluitoare. ”Trebuie să-şi canalizeze energia la ce trebuie să facă”
Probleme la FCSB? Elias Charalambous a răbufnit după un nou eşec cu Rapid: ”Vreau să discut cu cineva din conducere!” Probleme la FCSB? Elias Charalambous a răbufnit după un nou eşec cu Rapid: ”Vreau să discut cu cineva din conducere!”
VIDEO | Metz - PSG 0-2. Ladislau Boloni va juca baraj pentru a rămânerea în Ligue 1 VIDEO | Metz - PSG 0-2. Ladislau Boloni va juca baraj pentru a rămânerea în Ligue 1
Dan Şucu, noul Gigi Becali? "Bagă dictatură" | VIDEO EXCLUSIV Dan Şucu, noul Gigi Becali? "Bagă dictatură" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Dan Şucu a anunţat când va semna noul antrenor al Rapidului! ”Suntem hotărâţi să investim în club”

VIDEO ǀ Poli Iaşi – Farul Constanţa 2-3. Campiona a condus cu 3-0 la pauză, dar a tremurat serios pe final

Poli Iași Publicat pe 1 dec 2023

Farul Constanţa a învins în deplasare, scor 3-2, formaţia Poli Iaşi, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii. Oaspeţii au condus cu 3-0.

Este prima victorie a Farului după şase etape.

Farul a condus cu 2-0 după primul sfert de oră, prin golurile marcate de Budescu, în minutul 9, din pasa lui Rivaldinho, şi de Rivaldinho, în minutul 16. Imediat după reluare, Louis Munteanu a făcut 3-0 din pasa lui Budescu, şi meciul de la Iaşi părea jucat.Însă gazdele au redus din diferenţă prin Harrison, în minutul 56m, englezul profitând de o pasă a lui Luis Phelipe, iar în minutul 64 Alin Roman a marcat al doilea gol al echipei lui Leo Grozavu.

Ieşenii au atacat şi au pus presiune pe apărarea campioanei, dar nu au reuşit să egaleze. Farul s-a impus cu 3-2 şi constănţenii sunt pe locul 7, cu 25 de puncte. Poli Iaşi se află pe locul 12, cu 19 puncte.

Poli Iaşi – Farul Constanţa 2-3 (Harrison 56, Roman 64 / Budescu 9, Rivaldinho 16, Munteanu 45+10), în direct la Prima Sport 2! Echipele de start:

• Poli Iaşi: Lung Jr. - Martac, Samayoa, Katanec, Ispas - Roman, Bordeianu, Marchioni - Dumitru, Harrison, Luis Phelipe.
  • Farul Constanţa: Aioani - Larie, Kiki, Dussaut, Popescu - Vînă, Artean, Budescu - Grameni, Munteanu, Rivaldinho.

Minutul 90+8: Final de meci! Farul se impune cu 3-2.

Minutul 64: GOL Poli Iaşi! Moldovenii pasează spectaculos, iar Roman reia elegant din marginea careului.

Minutul 59: Harrison reia spectaculos din întoarcere în bară.

Minutul 56: GOL Poli Iaşi! Harrison reia din careu, după o pasă a lui Phelipe.

Minutul 45+10: Pauză! Farul conduce cu 3-0.

Minutul 45+8: GOL FARUL! Munteanu reia din câţiva metri. Pasa decisivă a venit de la Budescu.

Minutul 16: GOL FARUL! Rivaldinho face 2-0, dar nu înainte ca arbitrii din camera VAR să intervină din nou pentru minute bune.

Minutul 9: GOL FARUL! După cinci minute, sistemul VAR validează golul anulat iniţial pe motiv de ofsaid.

Minutul 1: A început partida!

În ultimele 6 etape, campioana României a reuşit să obţină doar 4 egaluri şi a pierdut de două ori. Poli Iaşi are o formă bună pentru o nou-promovată: 5 egaluri consecutive şi o victorie.

Situaţia celor două echipe în clasament:

• Poli Iaşi: locul 12,  17 meciuri, 4 victorii, 7 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 19:23 (-4), 19 puncte.
  • Farul Constanţa: locul 8, 17 meciuri, 6 victorii, 4 egaluri, 7 înfrângeri, golaveraj 24:28 (-4), 22 puncte.

În turul sezonului regular, Farul Constanţa – Poli Iaşi s-a terminat cu succesul formaţiei moldave, scor 1-3.

Sursa foto: Sport Pictures