Gigi Becali a dezvăluit când va mai merge la stadion. "Fac şi propagandă" | VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali a dezvăluit când va mai merge la stadion. "Fac şi propagandă" | VIDEO EXCLUSIV
Dan Şucu mai are de învăţat până să ajungă ca Gigi Becali: „Poate să cheltuie 25-30 de milioane până să înveţe” | VIDEO EXCLUSIV Dan Şucu mai are de învăţat până să ajungă ca Gigi Becali: „Poate să cheltuie 25-30 de milioane până să înveţe” | VIDEO EXCLUSIV
Gigi Becali nu a avut milă! Finanţatorul de la FCSB şi-a bătut joc de un fost jucător al Stelei! "O să îi fac zile negre" | VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali nu a avut milă! Finanţatorul de la FCSB şi-a bătut joc de un fost jucător al Stelei! "O să îi fac zile negre" | VIDEO EXCLUSIV
Costel Gâlcă nu a continuat la FCSB dintr-un motiv uluitor! "M-a înşelat" | VIDEO EXCLUSIV Costel Gâlcă nu a continuat la FCSB dintr-un motiv uluitor! "M-a înşelat" | VIDEO EXCLUSIV
Gigi Becali a intrat în direct şi a făcut anunţul despre transferul lui Florinel Coman: „Nu m-am înţeles cu nimic! La revedere!” | VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali a intrat în direct şi a făcut anunţul despre transferul lui Florinel Coman: „Nu m-am înţeles cu nimic! La revedere!” | VIDEO EXCLUSIV
„Eu am proorocit. Şi dacă am proorocit, hai la revedere!” . Gigi Becali, sigur că va elimina o echipă mare din Europa în drumul spre grupele UCL | VIDEO EXCLUSIV „Eu am proorocit. Şi dacă am proorocit, hai la revedere!” . Gigi Becali, sigur că va elimina o echipă mare din Europa în drumul spre grupele UCL | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Poli Iaşi - UTA Arad 0-2. Moldovenii au de tras pentru a scăpa de retrogradare

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 28 apr 2024

UTA Arad s-a impus în deplasare, scor 2-0, în înfruntarea cu Poli Iaşi, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii.

În prima parte Omondi a ratat pentru arădeni, în minutul 18, iar portarul arădean Florin Iacob a respins excelent în minutul 40, iar la pauză s-a intrat cu scor alb.

După reluare, Rareş Pop a ratat în  minutul 59, dar trei minute mai târziu a dat o pasă foarte bună pentru Ezekiel şi acesta a deschis scorul.  În minutul 70, arbitrul Chivulete a dat penalti la un posibil henţ în careu al arădenilor, dar după consultarea VAR, lovitura de pedeapsă a fost anulată. În minutul 84 Ezekiel a pasat pentru Luckassen şi acesta a înscris cel de-al şaselea său gol stagional.

Reuşita olandezului a avut nevoie de validarea VAR şi UTA s-a impus cu 2-0 la Iaşi. Poli ocupă ultimul loc în play-out, cu 21 de puncte, în timp ce UTA este lider, cu 34 de puncte.

VIDEO | Poli Iaşi - UTA 0-2 (Ezekiel 62, Luckassen 84), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Poli Iaşi: Lung - Todoroski, F. Ilie, Bouhenna, Ispas - A. Roman, Bordeianu, Marchioni, Ştefanovici - Buş, Bettaieb
  • UTA Arad: Iacob - Rodrigues, Conte, Stolnik, Lawrence - Micovschi, C. Mihai, Vulturar - R. Pop, Luckassen, Omondi

Minutul 90+6: Final de meci! UTA câştigă cu 2-0.

Minutul 84: GOL UTA! Luckassen scapă în careu şi îl învinge pe Lung. Reuşita este validată la VAR.

Minutul 79: Bouhenna a trimis cu capul pe lângă poartă după un corner.

Minutul 62: GOL UTA! Pop face spectacol în careu şi trece elegant de doi adversari, apoi scoate la Ezekiel, care înscrie.

Minutul 58: Lung scoate excepţional la execuţia lui Pop

Minutul 45+1: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 40: Iacob respinge acrobatic cu piciorul o minge trimisă direct din corner.

Minutul 23: Iacob prinde în doi timpi şutul năpraznic trimis de Marchioni de la 30 demetri.

Minutul 18: Omondi trage de la 20 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început partida!

-------------------------------------

Înaintea acestui duel, Poli Iaşi se află pe 14, cu 21 de puncte, la egalitate cu FC Botoşani şi Dinamo, şi la 2 „lungimi” de primul loc care asigură rămânerea în primul eşalon al fotbalului românesc. Moldovenii au pierdut ultima partidă, scor 1-0 pe terenul Universităţii Cluj.

De cealaltă parte, UTA ocupă locul secund în play-out, cu 31 de puncte, la egalitate cu FC Hermannstadt, care se află pe prima poziţie. Arădenii s-au impus în etapa precedentă cu 3-1 pe teren propriu în faţa finalistei de Cupa României, Oţelul.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria ieşenilor, scor 1-0.