NEWS ALERT | Neluţu Varga a realizat prima mutare a verii! "Cel mai bun mijlocaş, pictează pe teren" NEWS ALERT | Neluţu Varga a realizat prima mutare a verii! "Cel mai bun mijlocaş, pictează pe teren"
OFICIAL | FCSB s-a despărţit de Ovidiu Popescu OFICIAL | FCSB s-a despărţit de Ovidiu Popescu
Laura Ioana Paar, eliminată în primul tur al calificărilor de la Roland-Garros. Meciul a durat sub o oră Laura Ioana Paar, eliminată în primul tur al calificărilor de la Roland-Garros. Meciul a durat sub o oră
Şi l-au pus pe Florin Talpan în cap! Cum a fost numită FCSB de o cunoscută publicaţie Şi l-au pus pe Florin Talpan în cap! Cum a fost numită FCSB de o cunoscută publicaţie
Echipa ultimei etape din play-off. CFR Cluj a dat cei mai mulţi jucători Echipa ultimei etape din play-off. CFR Cluj a dat cei mai mulţi jucători
Lucas Vasquez şi-a stabilit viitorul Lucas Vasquez şi-a stabilit viitorul

VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 9 mai 2024

Rafael Nadal s-a calificat în turul al doilea al turneului Masters ATP 1000 de la Roma, după ce l-a învins pe belgianul Zizou Bergs.

Rafael Nadal (37 de ani, locul 305 ATP) a suferit în meciul disputat la Roma, în turul întâi, cu belgianul Zizou Bergs (24 de ani, locul 108 ATP). După un meci care a durat două ore şi 53 de minute, Nadal s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-4 şi va juca în turul secund împotriva austriacului Hubert Hurkacz.

Spaniolul a avut însă probleme în partida cu Bergs, care a jucat fără complexe, dominând jocul în anumite momente. Nadal a făcut 16 erori neforţate în primul set, apoi şi-a revenit în setul secund, unde a reuşit două break-uri. El a reuşit a 410-a victorie în turneele de Masters 1000 şi cel de-al 70-lea său succes în turneul de la Roma, de-a lungul anilor.

Întânirea cu Hubert Hurkacz va fi prima din palmaresul înfruntărilor directe dintre cei doi jucători.