Rapid a emis un comunicat după atacurile la adresa lui Bogdan Lobonţ: „Suntem neplăcut surprinşi” Rapid a emis un comunicat după atacurile la adresa lui Bogdan Lobonţ: „Suntem neplăcut surprinşi”
Fotbalul din Malaysia, în alertă după atacurile deosebit de grave asupra jucătorilor Fotbalul din Malaysia, în alertă după atacurile deosebit de grave asupra jucătorilor
Mihai Rotaru, declaraţie de senzaţie despre Dan Petrescu: „Să ne dea şi nouă lapte” Mihai Rotaru, declaraţie de senzaţie despre Dan Petrescu: „Să ne dea şi nouă lapte”
Luis Enrique, după eliminarea din semifinalele UEFA Champions League: „Fotbalul este uneori nedrept” Luis Enrique, după eliminarea din semifinalele UEFA Champions League: „Fotbalul este uneori nedrept”
Pleacă Mitriţă de la Universitatea Craiova? Mihai Rotaru a făcut anunţul: „Există o ofertă bună” Pleacă Mitriţă de la Universitatea Craiova? Mihai Rotaru a făcut anunţul: „Există o ofertă bună”
Torţa olimpică, întâmpinată miercuri la Marsilia cu fast şi în condiţii stricte de securitate Torţa olimpică, întâmpinată miercuri la Marsilia cu fast şi în condiţii stricte de securitate

Borussia Dortmund a învins Freiburg, RB Leipzig a dispus de Augsburg. Rezultatele înregistrate sâmbătă în Bundesliga

Borussia Dortmund Publicat pe 16 sep 2023

Borussia Dortmund a învins sâmbătă, în deplasare, scor 4-2, formaţia Freiburg, în etapa a patra din Bundesliga. RB Leipzig a dispus cu 3-0 de Augsburg, în aceeaşi etapă.

La Freiburg, pe Europa-Park Stadion, Borussia Dortmund a deschis scorul, în minutul 11, la golul lui Hummels, însă gazdele au preluat conducerea în numai patru minute, în prelungirile primei reprize. Mai întâi a marcat Lucas Höler, în minutul 45+2, pentru ca în minutul 45+6 să înscrie şi Nicolas Höfler.

Donyell Malen a adus egalarea pentru oaspeţi, în minutul 61, iar gazdele au rămas în zece din minutul 81, după eliminarea lui Nicolas Höfler. În minutul 88 Mats Hummels a reuşit dubla şi a adus în avantaj Borussia, scorul final fiind stabilit de Marco Reus, în minutul 90+2.

Dortmund a adunat 8 puncte în primele patru etape şi este pe locul 7 în campionat.

Într-un alt meci, RB Leipzig a învins cu 3-0 pe Augsburg, un scor stabilit încă din minutul 27. Leipzig e pe locul 3 în Bundesliga, cu 9 puncte.