”Am suferit mult”. Marco Reus îşi încheie aventura la Borussia Dortmund cu o finală de Liga Campionilor ”Am suferit mult”. Marco Reus îşi încheie aventura la Borussia Dortmund cu o finală de Liga Campionilor
Claudiu Niculescu pleacă de la Şelimbăr! S-a aflat unde e dorit Claudiu Niculescu pleacă de la Şelimbăr! S-a aflat unde e dorit
Aurelian Chiţu, ofertat de un club cu pretenţii din Superliga! Salariu de 14.000 de euro Aurelian Chiţu, ofertat de un club cu pretenţii din Superliga! Salariu de 14.000 de euro
”Nu te critică niciodată unul care face mai mult decât tine”. Bogdan Lobonţ i-a răspuns public lui Robert Niţă ”Nu te critică niciodată unul care face mai mult decât tine”. Bogdan Lobonţ i-a răspuns public lui Robert Niţă
S-au tras la sorţi semifinalele Cupei României la handbal masculin S-au tras la sorţi semifinalele Cupei României la handbal masculin
Semimaratonul Bucureşti, la a 13-a ediţie. Sunt aşteptaţi 10.000 de alergători Semimaratonul Bucureşti, la a 13-a ediţie. Sunt aşteptaţi 10.000 de alergători

VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj 3-2. S-a reaprins flacăra speranţei la oltenii lui Mititelu!

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 27 apr 2024

FCU Craiova a câştigat pe teren propriu, scor 3-2, cu Universitatea Cluj, în etapa a şaptea din play-out-ul Superligii.

Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin Robert Silaghi, în minutul 16, dar gazdele au egalat după numai două minute, prin Baeten şi la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1.

În minutul 55 Baeten a adus în avantaj Craiova, înscriind cu o lovitură de cap, însă Anselmo restabilit egalitate în minutul 74. Blănuţă a reuşit să readucă în avantaj echipa lui Eugen Trică, cu un gol marcat în minutul 76 şi Craiova s-a impus cu 3-2, obţinând o victorie importantă. Craiovenii nu mai câştigaseră în Superligă din 2 februarie, de la 2-1 cu Dinamo Bucureşti.

În clasament, Universitatea Cluj are 29 de puncte şi ocupă locul 4, iar FCU Craiova urcă pe 7, cu 22 de puncte.

VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj 3-2 (Baeten 25, 55, Blănuţă 76 / Silaghi 16, Anselmo 74), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău - R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula - V. Pop, V. Achim - Y. Bahassa, J. Bauza, W. Baeten - V. Blănuţă
  • ”U” Cluj: Gertmonas - D. Oancea, L. Masoero, Thalisson Kelven, Roger - R. Silaghi, G. Simion, K. Doukoure, V. Gheorghe - A. Roguljic, D. Nistor

Minutul 90+5: Final de meci! FCU Craiova se impune cu 3-2.

Minutul 76: GOL FCU Craiova! Masoero dă pe lângă minge şi îl suprinde pe Silaghi. Blănuţă profită de eroarea adversarilor.

Minutul 74: GOL ”U” Cluj! Anselmo este găsit în careu şi trimite în poartă dintr-un unghi complicat.

Minutul 55: GOL FCU Craiova! Baeten trimite cu capul din 6 metri, după ce a surprins defensiva.

Minutul 54: Gertmonas salvează la mingea lovită cu capul de Compagnucci, după un corner.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 40: Masoero îl încomodează pe Blănuţă, care reia slab din 4 metri.

Minutul 25: GOL FCU Craiova! Baeten reia perfect din prima de la 20 de metri.

Minutul 22: Gurău respinge în bară o minge reluată din careu.

Minutul 16: GOL ”U” Cluj! Roguljic centrează din dreapta, mingea este uşor deviată de Lacroix, iar Silaghi reia din 5 metri.

Minutul 14: Gertmonas scoate excelent la lovitura cu capul din 10 metri trimisă de Pop.

Minutul 9: Silaghi reia din marginea careului pe centrul porţii. Gurău respige în faţă.

Minutul 1: A început partida!

----------------------------------------------

Oltenii trec printr-o formă execrabilă. Cu 13 meciuri consecutive fără victorie, FCU Craiova a ajuns pe ultimul loc în Superligă.

De cealaltă parte, "U" Cluj a întrerupt seria negativă, impunându-se cu Poli Iaşi. Înaintea duelul de astăzi, ardelenii se clasează pe poziţia a patra în play-out, cu 29 de puncte.

În sezonul regular, "U" Cluj s-a impus în ambele meciuri directe, cu 2-1 acasă şi 4-3 în deplasare.