VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor
Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia
A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă
”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga ”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga
Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge
Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală" Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală"

EXCLUSIV | Gestul golănesc al lui Luchin, decisiv în eliminarea Universităţii Cluj din Cupa României. Lucian Goian: ”Asta se întâmplă”

Cupa României Publicat pe 3 mar 2021

Universitatea Cluj a ratat calificarea în semifinalele Cupei României, deşi lucrurile erau în favoarea ei cu puţin mai mult de 20 de minute înaintea ultimului fluier. În cele din urmă însă, Viitorul Pandurii a revenit şi a câştigat cu 3-1.

Un episod care a decis în mare măsură soarta meciului s-a petrecut în minutul 74, când scorul era 1-1. Luchin a lovit cu capul un adversar şi a fost eliminat. De acolo s-a rupt totul, e de părere Lucian Goian, care a vorbit la Fotbal Look despre această fază.

Trebuie să fii atent la astfel de faze, pentru că asta se întâmplă. E un gest care a influenţat soarta meciului. Era 1-1, se juca, se putea ajunge la penalty-uri sau prelungiri, unde se putea întâmpla orice. Când ai 1-0, e foarte important să ai un jucător, un lider, care să ştie să gestioneze situaţia. Dacă te aperi după ce dai gol, cu siguranţă vei pierde, aşa cum s-a şi întâmplat”, a declatat Lucian Goian la Fotbal Look.

Viitorul Pandurii s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei României, trecând în sferturile de finală de echipa Universitatea Cluj, scor 3-1. Clujenii au condus cu 1-0, prin golul marcat de Golan, în minutul 1.

Pentru Viitorul Pandurii Târgu Jiu au înscris Tegle ’69 (penalti) şi Paraschiv ’77, ’86. În minutul 74, de la Universitatea Cluj a fost eliminat Luchin.

• Universitatea Cluj: Muţiu – Dican, Luchin, Răuţă – Ilieş, I. Filip (Ogbu ’81), Negrean (Acka ’55), Taub (Pop ’81) – Gavra (Chacana ’64), Golan (Pîrvulescu ’55), Ribeiro. Antrenor: Costel Enache
  • Viitorul Pandurii: Rob. Bodea – Buleică, Lixandru, Oros, Al. Băican (Prejmerean ’78) – Şerbănescu, Copaci, Ţegle, Buia (Paraschiv ’64), Chiorean (Cioiu ’46), Dragu (Mitrică ’65). Antrenor: Flavius Stoican