VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor
Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia
A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă
”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga ”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga
Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge
Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală" Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală"

VIDEO | Hermannstadt - "U" Cluj 1-1. Popa aduce egalarea cu un eurogol în minutul 90+7

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 7 apr 2024

Hermannstadt a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului Superligii. Oaspeţii au egalat în minutul 90+7.

Hermannstadt a deschis scorul prin Stoica ’31. În minutul 90+7, clujenii au egalat prin Popa.

Golul a fost urmat de nervi şi tensiuni la marginea terenului.

VIDEO | Hermannstadt - "U" Cluj 1-1 (Stoica 31 / Popa 90+7), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz - Opruţ, Bejan, Găman, Butean - Balaure, Murgia, Mino Sota, Ianis Stoica - Gabriel Iancu, Fonseca
  • ”U” Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu - Simion, Bic, Silaghi, Roger - Nistor, Roguljic

Minutul 90+8: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 90+7: GOL ”U” Cluj! Nistor scoate la Popa, care reia cu un voleu superb din careu.

Minutul 90: Neguţ trece de un adversar şi şutează pe lângă poarta din afara careului.

Minutul 63: Gheorghe reia cu capul o minge centrată din flanc. Căbuz respinge în corner.

Minutul 53: Oancea zguduie transversala la o faza la care a lăsat în urmă doi adversari.

Minutul 49: Butean reia cu latul din afara careului puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Hermannstadt conduce cu 1-0.

Minutul 44: Chipciu trage de la peste 20 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutu 34: Căbuz greşeşte o degajare şi trimite la Roguljic, acesta reia în bară din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 31: GOL Hermannstadt! Bâlbe în lanţ în apărarea oaspeţilor. Stoica rămâne cu ceva noroc la mine şi înscrie din câţiva metri.

Minutul 28: Roguljic profită de o respingere neinspirată şi reia din careu în braţele portarului.

Minutul 1: A început partida!

-------------------------------------------------

După ce s-au duelat pentru al doilea an consecutiv în sferturile Cupei României, sibienii şi clujeni au meci şi în campionat. Hermannstadt va căuta revanşa, după ce, la fel ca în 2023, a fost eliminată de Universitatea Cluj din cupă.

După primele două etape din play-out, "U" Cluj este pe prima poziţie, cu 25 de puncte, iar Hermannstadt pe locul al patrulea, cu 23 de puncte.

În sezonul regular, clujenii s-au impus pe teren propriu, scor 2-1, iar la Sibiu meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.