”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo ”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo
CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid
”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB ”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB
Florentin Petre a ajuns în Liga 3! E aproape de o performanţă importantă Florentin Petre a ajuns în Liga 3! E aproape de o performanţă importantă
Daniel Sandu anunţă transferuri importante la Rapid. ”Va fi un mix între români şi străini” Daniel Sandu anunţă transferuri importante la Rapid. ”Va fi un mix între români şi străini”
VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma

VIDEO ǀ Bayern – Hoffenheim 1-1. Un nou pas greşit pentru trupa lui Thomas Tuchel, care este însă ajutată de Stuttgart să rămână pe primul loc în Bundesliga

Bayern Munchen Publicat pe 15 apr 2023

Bayern Munchen a terminat la egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, contra celor de la Hoffenheim, în etapa cu numărul 28 din Bundesliga.

Pavard a deschis scorul în minutul 17, după ce a finalizat din faţa porţii. Hoffenheim a egalat prin Kramaric, care a executat impecabil o lovitură liberă, ce l-a lăsat fără replică pe Sommer.

Bavarezii rămân pe primul loc în Bundesliga, după ce Borussia Dortmund a ratat dramatic victoria cu Stuttgart, care a avut un jucător eliminat, dar a avut puterea să înscrie în minutul 90+7, pentru un neverosimil: 3-3!

Informaţii înainte de meci

Bayern Munchen este lideră în Bundesliga cu 58 de puncte, având un avans de două ”lungimi” faţă de eterna rivală, Borussia Dortmund, care înfruntă Stuttgart, de la aceeaşi oră, în direct la Prima Sport 5.

Ocupanta locului 14, cu doar 28 de puncte, Hoffenheim pare un adversar teoretic facil pentru câştigătoarea ultimelor zece ediţii ale campionatului Germaniei. Oaspeţii au însă o formă bună, cu 3 victorii consecutive.

În plus, Bayern vine după o umilinţă în sferturile Champions League, înfrângerea la scor de neprezentare de pe terenul lui Manchester City şi un scandal iscat între Sadio Mane şi Leroy Sane, în care fostul jucător al lui Liverpool şi-a lovit coechipierul, deranjat de comportamentul acestuia de la finalul meciului.

În turul sezonului, Bayern Munchen s-a impus în deplasare cu scorul de 2-0.

Echipele probabile:

• Bayern Munchen (4-3-3): Sommer - Cancelo, Pavard, Upamecano, Davies - Kimmich, Musiala, Muller - Coman, Gnabry, Sane.
  • Hoffenheim (3-4-2-1): Baumann - Vogt, Brooks, Akpoguma - Kaderabek, Geiger, Becker, Angelino - Kramaric, Baumgartner – Bebou.

Sursa foto: Profimedia