O tenismenă cu renume şi-a anunţat retragerea din activitate O tenismenă cu renume şi-a anunţat retragerea din activitate
Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma
Gigi Becali s-a dezlănuţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?” Gigi Becali s-a dezlănuţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?”
Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi
Revenire de senzaţie la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul: „Sunt şanse mari. 90%” Revenire de senzaţie la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul: „Sunt şanse mari. 90%”
Gigi Becali îi aşteaptă pe şeici pentru a semna cu Florinel Coman: „Trebuie să vină” Gigi Becali îi aşteaptă pe şeici pentru a semna cu Florinel Coman: „Trebuie să vină”

VIDEO | Gloria Bistriţa - Mosonmagyarovari KC 27-25. Ardelencele se califică în premieră la Turneul Final Four al European League

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 23 mar 2024

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Mosonmagyarovari KC, scor 27-25 (15-15), şi în manşa retur din sferturile de finală ale European League. Gloria s-a calificat neînvinsă la Turneul F4 de la Graz.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Laslo 8 goluri, De Araujo 4, Rodriguez 4, pentru Gloria, respectiv Lancz 6, Toth 5, Stranigg 4, pentru formaţia ungară.

Formaţia bistriţeană a fost repartizată direct în faza grupelor şi a încheiat neînvinsă în grupa C, cu rezultatele: 26-23 şi 29-26 cu MKS Lublin, 35-27 şi 33-24 cu HSG Bensheim, 19-19 şi 34-29 cu Neptunes Nantes. În meciul tur din sferturi cu Mosonmagyarovari KC s-a impus cu scorul de 32-30.

În sferturile European League s-a mai calificat Dunărea Brăila, care dispută duminică returul cu HC Podravka (32-26 în tur). În celelalte două sferturi se duelează Thuringer HC – Storhamar şi Neptunes Nantes – Sola HK.

Turneul Final Four va avea loc în 11-12 mai, la Graz.

Deţinătoarea trofeului este Ikast Handbold, care evoluează în acest sezon în Liga Campionilor.