Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma
Gigi Becali s-a dezlănuţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?” Gigi Becali s-a dezlănuţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?”
Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi
Revenire de senzaţie la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul: „Sunt şanse mari. 90%” Revenire de senzaţie la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul: „Sunt şanse mari. 90%”
Gigi Becali îi aşteaptă pe şeici pentru a semna cu Florinel Coman: „Trebuie să vină” Gigi Becali îi aşteaptă pe şeici pentru a semna cu Florinel Coman: „Trebuie să vină”
Fostul jucător de la FCSB îi ia apărarea lui Lobonţ: „Mulţi din România nu au ajuns cu televizorul pe unde a jucat el” Fostul jucător de la FCSB îi ia apărarea lui Lobonţ: „Mulţi din România nu au ajuns cu televizorul pe unde a jucat el”

VIDEO | UTA - Petrolul Ploieşti 1-0. Arădenii au cea mai bună serie din acest deceniu!

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 24 feb 2024

UTA Arad a învins pe teren propru, scor 1-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci contând pentru etapa a 27-a din Superligă.

Arădenii au deschis scorul în minutul 45+1, atunci când portarul ceh al ploieştenilor, Lukas Zima a respins greşit o lovitură liberă, iar Marcelo de Freitas a înscris din apropriere. În partea secundă, oaspeţii au avut două ocazii, au controlat jocul însă elevii lui Mircea Rednic s-au apărat excelent şi arădenii s-au impus cu 1-0.

În clasament, UTA se află pe locul 7, cu 37 de puncte, înaintea Petrolului, care este pe locul 8, cu 35 de puncte.

VIDEO | UTA Arad - Petrolul Ploieşti, 1-0 (Freitas 45+1), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• UTA: Iacob – Căpuşă, Stolnik, Benga, Rodrigues – De Freitas, Mihai, Fabry – Micovschi, Luckassen, Omondi
  • Petrolul: Zima - Garutti, Takayuki Seto, Huja - L. Dumitriu, Hanca, Jair, Ţicu - Işfan, Berisha, Musi

Minutul 90+8: Final de meci! UTA se impune cu 1-0.

Minutul 88: Iacob iese greşit la un corner, dar Stolnic are o intervenţie providenţială şi scoate de pe linia porţii.

Minutul 70: Bratu îşi încearcă şi el norocul de la distanţă. Iacob este la post din nou şi trimite în corner.

Minutul 67: Grozav reia în forţă de la peste 20 de metri, dar Iacob respinge.

Minutul 45+3: Pauză! UTA conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: GOL UTA! Zima respinge în lateral o lovitură liberă, iar Freitas profită pe respingere.

Minutul 43: Zima respinge spectaculos la şutul lui Omondi.

Minutul 32: Işfan pătrunde în careu şi reia puţin pe lângă poartă.

Minutul 17: Ocazie pentru Petrolul! Berisha trimite frumos din afara carerului, dar mingea trece puţin pe lângă poartă!

Minutul 6: Presiunea la poarta Petrolului se intensifică, însă UTA nu are mari ocazii de gol

Minutul 1. A început meciul!

------------------------------------------------

Duelul dintre cele două este crucial în lupta pentru play-off. După 26 de etape, Petrolul se clasează pe locul 6, cu 35 de puncte, în vreme ce UTA este pe poziţia a 9-a, cu 34 de puncte.

În tur, cele două au oferit un meci strâns, încheiat cu scorul de 0-0. Putem să anticipăm că o eventuală a uneia dintre formaţii ar însemna automat terminarea şanselor pentru playoff.